Recenzje książek: Dzieci Getta. Ostatni świadkowie zagłady - M. Łucyan #121

Dzieci Getta. Ostatni świadkowie zagłady

Magda Łucyan



Nie wiem jak Wy ale ja lubię sięgać po takie książki. 

Autorka opowiada 5 historii, które są niesamowicie trudne. W tej książce głos zostaje oddany osobom, które jako dzieci przeżyły koszmar wojny, zagłady. Będąc dziećmi spotkało ich to co najgorsze. Zamiast cieszyć się beztroską najmłodszych lat, zostały zmuszone do życia w nędzy, zniewoleniu, tragicznych warunkach. I właśnie Magda Łucyan opisuje ich historie, dopuszcza do głosu. Jest to na pewno trudna książka, na pewno nie dla ludzi bardzo wrażliwych. Miałam wrażenie, że jestem tam razem z bohaterami, patrzę oczami dziecka, które spędza dzieciństwo w żydowskim gettcie. O horrorze jaki te dzieci przeżywały tam uwięzione nawet nie trzeba pisać bo myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tragedii jaką była wojna. 

Jest to doskonały reportaż, książka z literatury faktu, którą serdecznie Wam polecam. Myślę, że warto po nią sięgnąć.


Opis książki:

"Wyrok śmierci wydano na nich jeszcze przed narodzinami.

Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie – tak swoje przerwane dzieciństwo pamięta Józef.

Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny – wyznaje po latach Marian.


Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia.

Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień.

Świadków tych okropnych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki. Usłyszmy ich głos i nie dopuśćmy do tego, aby te historie kiedykolwiek się powtórzyły."

 



5 komentarzy:

  1. Koniecznie muszę przeczytać. Bardzo cenię sobie tego rodzaju publikacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię czytać takie książki i jednocześnie się ich boję, ponieważ bardzo mocno oraz długo przeżywam tego typu historie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ogromnie interesuje mnie tematyka holokaustu, dlatego dla mnie to lektura obowiązkowa. Zwłaszcza, że porusza dziecięcą perspektywę, co czyni ją dla mnie tym ciekawszą, choć pewnie zarazem i trudniejszą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam tę książkę, ale na jej lekturę muszę zarezerować sobie odpowiedni czas.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz. Jest mi bardzo miło, że tu zaglądasz i pozostawiasz po sobie ślad.

Na komentarze odpowiadam pod postem u siebie na blogu.



Copyright © 2014 O wszystkim i o niczym , Blogger