Recenzje książek: Riot Baby - T. Onyebuchi #101



Lubię powieści od Wydawnictwa Relacja. Zawsze z wielką radością i ciekawością po nie sięgam. I tak było również tym razem. Jestem już po lekturze najnowszej ich propozycji  "Riot baby" Tochiego  Onyebuchiego i zapraszam Was na moją krótką opinię. Opis książki znajdziecie w komentarzu. 

Jest to tak naprawdę smutna książka, pełna żalu, niesprawiedliwości, gniewu, sprzeciwu przeciwko niesprawiedliwości rasowej. 

Jest to historia Elli oraz jej brata Kevina, którzy muszą się mierzyć z rasizmem na co dzień. Z tej książki wylewa się multum emocji, nie zawsze pozytywnych. Dzieciństwo rodzeństwa zostało zdeterminowane przez nierówność rasową. Pokazuje z czym ciemnoskórzy Amerykanie muszą mierzyć się każdego dnia. Brutalność policji? Niezrozumienie? Szykany? Dystopijny obraz Ameryki. To nic nowego dla bohaterów tej książki. Mimo, iż jest to książka bardziej w stronę fantastyki to tak naprawdę bardzo szybko ją przeczytałam, z dużym zainteresowaniem. Wywarła na mnie wrażenie i zostanie na dłużej w mojej pamięci.

"Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć? Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat.

„Riot Baby tak bardzo pęka w szwach od ognia, pasji i mocy, że ostatecznie zmienia to, co nazywamy narracją, w coś zupełnie innego”.

Marlon James, autor Krótkiej historii siedmiu zabójstw i Księgi nocnych kobiet 

„Riot Baby, pierwsza powieść Onyebuchiego dla dorosłych, jest w równym stopniu historią Elli i jej brata Kevina, jak i historią czarnego bólu w Ameryce, rozmiaru i źródeł policyjnej brutalności, rasizmu i niesprawiedliwości w tym kraju. Napisana prozą tak palącą i precyzyjną jak krwawe diamenty”. „The New York Times” Zdobywca New England Book Award for Fiction 2020.

Najbardziej oczekiwana książka w 2020 roku według Book Riot; Buzzfeed; Paste; WBUR. Najlepszy wybór w 2020 roku według NPR; Wired; Book Riot; Publishers Weekly; NYPL; The Austen Chronicle; Kobo; Google Play; Powell's Books; Den of Geek."

3 komentarze:

  1. Ważna tematyka zachęca do przeczytania książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka bardzo mnie ciekawi i mam nadzieję, że uda mi się ją w miarę szybko kupić i przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wydaje mi się być ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz. Jest mi bardzo miło, że tu zaglądasz i pozostawiasz po sobie ślad.

Na komentarze odpowiadam pod postem u siebie na blogu.



Copyright © 2014 O wszystkim i o niczym , Blogger