Recenzje książek: Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak - M. Angelou #253
Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak to książka, która zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Mimo, że przeczytałam ją już jakiś czas temu to uczucia towarzyszce przy jej lekturze nadal są w mojej głowie. Na pewno jest to książka o której nie łatwo zapomnieć.
Książka napisana jest bardzo przyjemnym w odbiorze językiem. Czyta się szybko, z wielką ciekawością już od pierwszych stron.
Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak to historia wchodzenia w dorosłość czarnoskórej dziewczynki, która na swojej drodze spotyka różne przeciwności. Jest to autobiograficzna powieść w której nie brakuje chwil smutku, żalu, cierpienia ale pojawia się też nadzieja. Bo przecież nawet ptak uwięziony w klatce śpiewa...
Książka porusza przede wszystkim temat rasizmu, biedy, dorastania w trudnych warunkach. Są tu traumatyczne wydarzenia, które na pewno odcisnęły piętno na autorce. Ta książka to pewnego rodzaju świadectwo czarnoskórej kobiety dorastającej w latach 30/40 XX w w USA.
"Maya Angelou (1928–2014) – afroamerykańska poetka, pisarka i reżyserka odznaczona Narodowym Medalem Sztuk oraz Prezydenckim Medalem Wolności, aktywistka na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w Stanach Zjednoczonych."
Opis książki:
"„Miałam osiem lat i byłam dorosła” – pisze Maya Angelou. Wychowywała się w miasteczku na południu Stanów, w dzielnicy zamieszkałej przez czarnoskórych. Trudne lata dorastania spędziła u matki w Kalifornii. To tam spotkały ją traumatyczne doświadczenia, które odcisnęły się bolesnym piętnem na jej życiu i sprawiły, że na pięć lat przestała mówić.
Została mamą w wieku siedemnastu lat i dopiero w 1959 roku zdecydowała się skupić na pisaniu. „Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak”, pierwsza autobiograficzna książka Angelou, przyniosła jej międzynarodową sławę i przez dwa lata nie schodziła z listy bestsellerów „New York Timesa”.
Powieść nominowano do National Book Award i do dzisiaj uchodzi za jedno z najważniejszych arcydzieł XX-wiecznej literatury amerykańskiej. Poruszająca i inspirująca historia tej nietuzinkowej kobiety sprawiła, że stała się ona symbolem odwagi, odporności psychicznej oraz ikoną walki o prawa słabszych."
Czuję, że to książka wywołująca sporo emocji, a takie najbardziej lubię.
OdpowiedzUsuńLektura bardzo ciekawie się zapowiada, więc postaram się przeczytać tę książkę.
OdpowiedzUsuń